Pelikanova pot na Stari grad Celje

Kulturni spomenik Celje - Celjski grad (EID 1-00058) z vplivnim območjem, ki zajema grajski hrib (Register kulturne dediščine)
Pogled na grajski hrib iz severozahodne, mestne smeri leta 1903 (FB stran: Stare razglednice in fotografije Slovenije)

Pešpot na grad v začetku 20. stoletja (knjiga I. Stopar: Stari grad Celje)
Cesta se začne vzpenjati pod Aljaževim hribom, se zasuče na desno, nato pa v blagih zavojih ob nekdanjih vinogradniških pobočjih pripelje na sedlo, kjer se združi s kolovozom, ki vodi na grad iz Polul. Cesta pripelje do predgradja, ki zavzema zahodni dve tretjini grajskega kompleksa, obdanega z deloma zasutim obrambnim jarkom s parkiriščem, vse do vhoda v grad. Ob njej so v preteklosti za obiskovalce gradu in popotnike zgradili tudi priljubljene gostilne, med njimi na vznožju poti Skalno klet (ki je danes ruševina) in tik ob gradu gostilno Na Starem Gradu (bivša gostilna Burg Wart Nemškega olepševalnega društva), kjer je danes parkirišče.

Gostilna in pivnica Skalna klet leta 1938 (www.kamra.si)

Gostilna Na Starem gradu, pred...

...in po prvi svetovni vojni (www.kamra.si)
Druga pot je namenjena pešcem in se približa gradu iz zahodne smeri. Po znanem celjskem fotografu in turističnem delavcu Josipu Pelikanu se imenuje Pelikanova pot, v grad pa pripelje skozi stari prehod v severnem obzidju, kjer se konča v notranjem grajskem jarku.

Josip Pelikan na gradu leta 1923 (www.kamra.si)

Upodobitev gradu iz leta 1750 z vhodom v severnem obzidju, skozi katerega se konča Pelikanova pot (J. Höltzl, perspektivična upodobitev mesta, knjiga I. Stopar: Stari grad Celje)


Člani Olepševalnega in turističnega društva Celje na Pelikanovi poti in na gradu leta 1957 (knjiga M. Počivavšek: Lepo mesto, 150 let Turističnega in kulturnega društva Celje)
Angažiranost Olepševalnega in turističnega društva Celje je bila velika, saj so dobili leta 1949 grajske ruševine v upravljanje. Najprej so obzidje in notranje zidove zavarovali pred nadaljnjim rušenjem in posekali grmovje in drevesa, da so zagotovili dostop za obiskovalce. Nato pa so postopoma začeli z različnimi vsebinami, med drugim so leta 1957 zgradili gostišče. Nova Pelikanova pot pa je omogočila lažji dostop večjemu številu obiskovalcev.

Gostišče na gradu leta 1957 (knjiga M. Počivavšek: Lepo mesto, 150 let Turističnega in kulturnega mesta Celje)
Po letu 1963 oziroma intenzivneje po letu 1970, se je pri urejanju grajskega kompleksa dotedanje prostovoljno delo umaknilo poglobljenemu strokovnemu delu, raziskavam in sanacijskim posegom tedanjega Zavoda za spomeniško varstvo Celje, ki se s sodelovanjem Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, območno enoto Celje intenzivno nadaljuje še danes.

Potek Pelikanove poti na grad

Začetek Pelikanove poti pri kapelici...
Ostale Grajske poti v dolžini okoli 1.256 metrov sicer sestavljajo trije med sabo povezani odseki. Peščena »Panoramska pot« po južnem grajskem jarku se začne na zahodnem delu predgradja in se zaključi ob izteku jarka na razgledni točki s steklenim dnom. Planinska »Geološka pot« ob plezališču oziroma ob grajski steni je speljana čez strmo pobočje in se navezuje na novo, lažjo pot »Z igro v dolino«, ki je urejena po jugozahodnem pobočju. Ob poteh so umeščene različne ureditve, igrala, informacijske table in klopi. Urejeno je bilo tudi parkirišče na vznožju Pelikanove poti ter severni in južni del grajskega parkirišča. Avtor ureditve je Atelje Ostan Pavlin, arhitektura, urbanizem iz Ljubljane.
Prispevek je nastal v sodelovanju z Zavodom za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območna enota Celje, in odraža izključno mnenje avtorja ter tako ne predstavlja uradnega stališča Mestne občine Celje.