Ukrepi Mestne občine Celje za pomoč občanom in za preprečevanje širjenja koronavirusa
Splošna bolnišnica Celje
Sprejem pacientov, ki potrebujejo nujno medicinsko pomoč, še naprej poteka preko triaže, ki se izvaja pod nadstreškom Urgentnega centra Celje. Po izvedeni epidemiološki triaži pacienti, pri katerih obstaja sum na okužbo z novim koronavirusom, v urgentni center vstopijo skozi vhod št. 19 oz. vhod št. 18, vsi ostali odrasli pacienti pa skozi vhod št. 20. Obravnava vseh nujnih zdravstvenih stanj od ponedeljka, 18. maja 2020, spet poteka v urgentnem centru, pri čemer je ta organizacijsko razdeljen na COVID in NECOVID del.
Otroci so po opravljeni triaži obravnavani v Pediatričnem urgentnem centru, ki prav tako zagotavlja ločeno obravnavo COVID in NECOVID pacientov.
Navedena navodila veljajo samo za paciente, ki potrebujejo nujno medicinsko pomoč. Pacienti, ki v bolnišnico prihajajo na nenujne zdravstvene obravnave, podrobnejša navodila prejmejo skupaj z vabilom na obravnavo, splošna pa so objavljena na spletni strani: https://www.sb-celje.si/novice/postopno-ve%C4%8Danje-izvajanja-nenujnih-zdravstvenih-storitev.
Zdravstveni dom deluje po posebnem režimu. Če potrebujete nasvet zdravnika ali zobozdravnika, najprej pokličite! Ključne informacije so objavljene tukaj: https://www.zd-celje.si/si/
Lekarne delujejo po ustaljenem odpiralnem času pred epidemijo razen šestih lekarn, v katerih ostaja od 4. 5. 2020 dalje krajši odpiralni čas.
CENTER |
Izdaja na recept: pon - sob: 8.00 - 20.00 Oddelek brez recepta: pon - pet 8.00 - 18.00, sob: 8.00 - 12.00; Dežurstvo: pon - sob 20.00 - 22.00, ned in prazniki 8.00 - 22.00 |
GREGORČIČEVA | Od 18.5.2020 dalje ODPRTA pon - pet: 7.00 - 16.00 | sobota: 7.00 - 14.00 |
Informacije: www.lekarnanaklik.si
Civilna zaščita Celje na dežurni telefonski številki sprejema klice občank in občanov.
Če potrebujete pomoč lahko pokličete:
- 03 491 09 20 ali 041 774 686 – pomoč občanom, ki sami ne morejo od doma, pri opravkih v trgovini in lekarni
Klice sprejemajo od 8.00 do 15.00.
Starejšim od 60 let smo razdelili pralne zaščitne maske
Predstavnike gospodarstva prosimo, da svoje potrebe po zaščitni opremi sporočajo na civilna.zascita@celje.si.
- psihologinja Maruša Naglič je dosegljiva od ponedeljka do petka, od 7. do 15. ure, po telefonu 051 636 192 in elektronski pošti marusa.naglic@zd-celje.si;
- za starše, otroke in mladostnike: Center za duševno zdravje otrok in mladostnikov Celje, T: 03 543 4323 ali e-pošta: cdzom@zd-celje.si, vsak delovni dan, od 7.30 do 14.30;
Psihološka podpora v stiski za odrasle: Svetovalnice za psihološko pomoč Posvet osebam v duševni stiski omogočajo pogovore po telefonu 031 778 772, vsak delovni dan, med 8. in 18. uro.
Spletna svetovalnica za mladostnike: anonimen dostop do strokovnega nasveta na www.tosemjaz.net
Koristne informacije v času epidemije: https://www.tosemjaz.net/clanki/epidemija-koronavirusa/
Vodena meditacija »stop koronavirusu« zavoda Šola Luči iz Maribora: Youtube povezava
Društvo psihologov Slovenije je v partnerstvu z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje in v sodelovanju z drugimi strokovnimi institucijami vzpostavilo Telefon za psihološko podporo ob epidemiji COVID-19 za prebivalstvo: 041 443 443 (ob delavnikih, od 16.00 do 24.00, ob sobotah in nedeljah, od 12.00 do 24.00) Telefon je namenjen krajšim pogovorom za:
- čustveno podporo pri obvladovanju tesnobe, strahu, jeze in drugih čustvenih stanj ter z njimi povezanih odzivov;
- podporo obolelim in svojcem oseb z boleznijo COVID-19;
- podporo ob izgubi bližnjega zaradi bolezni COVID-19;
- priporočila in podporo pri vzgoji otrok in izvajanju šolskih obveznosti v teh posebnih okoliščinah;
- podporo ob soočanju s partnersko krizo v času bivanja v izolaciji;
- razmislek o drugih duševnih spremembah, ki jih doživljamo v tem obdobju.
SOS telefon: Nasilje v družini in v partnerskih odnosih se dogaja v vseh časih. Pokličite, če doma niste varni, ne ostajajte v stiski sami. Društvo za nenasilno komunikacijo: 031 770 120 | Društvo SOS telefon – za ženske in otroke, žrtve nasilja: 080 11 55 | Društvo Ženska svetovalnica - Krizni center: 031 233 211
TOM telefon: V dneh, ko se v največji možni meri držimo načela #ostanidoma, pomoč tistim, ki se znajdejo v stiski – tako kot sicer skozi vse leto – nudijo tudi svetovalci na Zaupnem telefonu Samarijan in Sopotnik: 116 123 in TOM telefonu za otroke in mladostnike: 116 111.
Združenje Spominčica – Alzheimer Slovenija nudi pomoč osebam z demenco in njihovim svojcem, ki potrebujejo nasvet, podporo, razumevanje, ideje za aktivnosti doma ali razrešitev dilem, s katerimi se soočajo. Svetovalni telefon: 059 305 555 vsak dan (tudi med vikendi) med 9. in 18. uro, e-pošta: svetovanje@spomincica.si. Na www.spomincica.si in Facebooku @spomincica.zdruzenje redno objavljajo koristne napotke in dnevni urnik z nasveti, kako ohraniti rutino, ki je za osebe z demenco priporočljiva.
- Objava 1 (docx)
- Objava 2 (docx)
- Objava 3 (docx)
- Objava 4 (docx)
- Objava 5 (docx)
- Objava 6 (docx)
- Objava 7 (docx)
- Objava 8 (jpg)
- Objava 9 (docx)
- Objava 10 (docx)
- Objava 11 (docx)
- Objava 12 (docx)
- Objava 13 - Vse mine, tudi pandemija (docx)
- Objava 14 - Kaj lahko nadziramo in kaj ne? (docx)
- Objava 15 - Za starše najstnikov (docx)
- Objava 16 - Pozitivno starševstvo (docx)
- Objava 17 - Spodbujanje samostojnosti pri otroku (docx)
- Objava 18 - Moje odlike - samoanaliza (docx)
- Objava 19 - Sproščanje z otrokom (docx)
- Objava 20 - Kako poskrbeti zase? (docx)
- Objava 21 - Nevroznanost koronavirusa (docx)
Od ponedeljka, 18. maja, je začel po voznem redu (razen ob sobotah) voziti Celebus. Do konca meseca bo prevoz brezplačen. Junija začne voziti tudi ob sobotah.
Tudi v javnem sistemu izposoje koles KolesCE so uvedeni zaščitni ukrepi, s katerimi želimo zajeziti širjenje koronavirusa in našim občankam ter občanom zagotoviti čim večjo varnost.
V podjetju Nomago, d. o. o., zagotavljajo, da dosledno upoštevajo navodila NIJZ in Ministrstva za zdravje. Njihova ekipa ob vsaki razporeditvi ali servisu držala koles razkuži. Na vsaki postaji čistijo tudi zaslone terminalov. Ker pa ne morejo zagotavljati, da bi bila držala koles razkužena po vsaki uporabi, svetujejo uporabnikom, naj si po vožnji skrbno umijejo roke in si jih razkužijo. Obvestilo o zaščitnih ukrepih so uporabnikom poslali preko mobilne aplikacije, objavili pa so ga tudi na spletni strani kolesce.si.
Zaradi širjenja koronavirusa se je število uporabnikov sistema KolesCe bistveno zmanjšalo. V dneh pred razglasitvijo epidemije je KolesCE na dan najelo od 200 do 250 uporabnikov, v zadnjih dneh pa beležimo okoli 60 najemov na dan. Vse uporabnike prosimo, naj vozijo previdno, da zaradi poškodb ne bodo dodatno obremenjevali zdravstvenega sistema.
Simbio
V Simbiu potekajo ponovno normalno vse dejavnosti z izjemo praznjenja greznic, ki se bo začelo s 1. 6. Poslovni stavbi sta odprti, seveda ob upoštevanju zaščitnih ukrepov. Zbirni centri delujejo v polnem obsegu.
Na Zbirnem centru Bukovžlak bodo potekala gradbena dela, zato bo dostop do 20. 6. močno oviran:
https://www.simbio.si/novice-vsebina/ponovno-odprtje-poslovnih-prostorov-204,
https://www.simbio.si/novice-vsebina/oviran-dostop-do-zbirnega-centra-bukovzlak-do-20.-junija-2020-205
Do nadaljnjega je za stranke zaprta upravna stavba ENERGETIKE CELJE, d. o. o., na Smrekarjevi ulici 1.
Kontakti:
info@energetika-ce.si
Centrala 03 425 33 00
Zamenjava dobavitelja 03 425 33 53/06
Sporočanje stanj plinomerov 080 15 99
Izdaja soglasij, priprava dela 03 425 33 24
Fakturiranje in reklamacije 03 425 33 40
Ob nujnih dostavah ali urejanju dokumentacije, pozvonite na zvonec pred sprejemno pisarno v pritličju upravne stavbe.
V primeru okvar ali težav pri dobavi toplote ali zemeljskega plina pokličite na dežurne številke:
DEŽURNA SLUŽBA - ZEMELJSKI PLIN: 041 633 453
DEŽURNA SLUŽBA - DALJINSKO OGREVANJE: 051 230 771
Vodovod – kanalizacija
Upravna stavba podjetja na Lavi 2a in Centralna čistilna naprava Celje v Tremerjah sta zaprti za stranke. Uporabnike prosijo, da pred morebitnim osebnim obiskom skušajo zadeve rešiti na enega izmed načinov:
- pisna zahteva: Lava 2a, 3000 Celje
- e-pošta: info@vo-ka-celje.si
- tel. št.: 03 42 50 300
- poštni nabiralnik
Ob nujnih dostavah ali urejanju dokumentacije pozvonite na zvonec na ograji za službeni dovoz (na obeh lokacijah). Splošne informacije, reklamacije in vprašanja v zvezi z izstavljenimi računi: 03 42 50 300. Okvare ali težave pri oskrbi s pitno vodo, odvajanju in čiščenju odpadne vode in vzdrževanju javnih cest: 03 42 50 300.
Sprejeli smo vse potrebne ukrepe za varnost prodajalcev in kupcev: Zagotovili smo priporočeno razdaljo med branjevkami, jih opremili z razkužili in rokavicami, zaprli sanitarije, gostinske lokale in preklicali prodajo neživilskih izdelkov. Na Mestni tržnici Celje ostajajo odprti lokali s hrano in prodaja kmetijskih in drugih živilskih izdelkov. Prodaja neživilskih izdelkov je začasno zaustavljena, zaprti so gostinski lokali. Zaradi zmanjšanja možnosti okužbe so do nadaljnjega zaprli sanitarije za obiskovalce, do sanitarij lahko dostopajo le ponudniki na tržnici. Vabimo kmete, da svoje izdelke ponudijo na tržnici. Obrnejo naj se na javno podjetje Simbio: 041 328 008, trznica@simbio.si.
Prepoved zbiranja več kot pet ljudi na javnih površinah velja tudi za pogrebe. Podjetje Veking že sprejema samo stranke za prijavo pogreba, in sicer izključno po dve zdravi osebi. Za druge informacije so dosegljivi po elektronski pošti veking@t-2.net. Pravila je nujno potrebno upoštevati, saj bomo samo z doslednim spoštovanjem vseh doslej sprejetih ukrepov preprečili širjenje koronavirusa in obvarovali življenja.
Zaradi izrednih razmer smo v dogovoru s FURS (enako kot druge slovenske občine) zagotovili, da bodo odločbe za NUSZ izdane šele v juniju, kar pomeni, da se plačilo prvega obroka zamakne v drugo polovico letošnjega leta. Ob tem je potrebno izpostaviti, da se za tekočo odmero NUSZ upoštevajo predpisi, ki veljajo pred letom, na katerega se nanaša odmera. Če bi občina v času izrednih razmer spremenila ustrezni odlok, bi ta sprememba veljala šele za odmero NUSZ za naslednje koledarsko leto. Veljavnost sedaj sprejetih sprememb za tekoče leto bi pomenila nedovoljeno retroaktivnost in neustavnost takšnega odloka. Spreminjanje predpisov v zvezi z odmero NUSZ zato ni ustrezna rešitev za nastalo situacijo.
Po našem mnenju veljavna ureditev davčnega postopka omogoča razrešitev vseh izpostavljenih problemov (odlog plačila, obročno plačilo itd.). Menimo, da so veljavni ukrepi zadostni in primerni in da z njimi lahko preprečimo, da bi NUSZ kateremu koli zavezancu pomenil nesorazmerno breme.
NUSZ je namenjen pokrivanju stroškov lokalne infrastrukture, ki v tem času ne le normalno deluje, pač pa se tudi posodablja (kanalizacija ob Ljubljanski cesti, komunalni vodi v Šmarjeti ipd.). Posebni ukrepi, ki bi splošno vsem zavezancem znižali obveznost, bi imeli za posledico znaten izpad proračunskih sredstev občin, kar bi vplivalo tudi na delovanje lokalne infrastrukture oziroma opravljanje nalog.