Večinoma so bile tu njive in travniki. Zaradi pogostih poplav meščani tega območja niso naselili. Nekaj stavb je nastalo le ob Ljubljanski cesti, ki je bila relativno varna pred poplavami in sicer od mostu Sušnice, kjer se je OTOK začel. Prva poslopja so bila Savinjski dvorec zgrajen leto 1870. Z izgradnjo poslopij Na Otoku so mestne oblasti dale v izdelavo Mestni regulacijski načrt, ki ga je v letih 1898 – 1900 pripravil Dunajski civilni geometer in inženir Viktor Pl.THOMKA. Ta je k mestnemu načrtu pripravil tudi načrt za OTOK. Do 1. svetovne vojne so na pravokotnih parcelah zazidali stanovanjske hiše – vile, v današnji Jurčičevi in Kajuhovi ulici. Tik pred prvo svetovno vojno so začeli graditi I. gimnazijo Celje. Med obema svetovnima vojnama se je poseljevanje Otoka nadaljevalo ob Trubarjevi ulici.
Tako je nastalo po drugi svetovni vojni hitro nastajajoče se novo naselje Otok I.. Kmalu zatem se je zgradil OTOK II. in Otok III. imenovana Krajevna skupnost Otok Celje, ki je delovala do 8. decembra 1974, ko so na volitvah občani izglasovali, da se KS razdeli na tri KS. Otok I – KS Karel Destovnik Kajuh, Otok II – KS Savinja in Otok III – KS Slavko Šlander, ki so bile leta 1998 preimenovane v sedanje mestne četrti.
Območje Mestne četrti Kajuh obsega območje bivše KS v nespremenjeni meji in meri 23 ha. MČ je v glavnem bivalnega značaja s približno 2.100 prebivalci.
Društva v MČ
DRUŠTVO UPOKOJENCEV KAREL DESTOVNIK KAJUH
Telefon: 492 29 72
Predsednik: Milan KOLAR
Tajnica: Elica KOŠTOMAJ
KRAJEVNA ORGANIZACIJA BORCEV ZA VREDNOTE NOB KAREL DESTOVNIK KAJUH
Telefon: 492 29 72
Predsednik: Franc VRBNJAK
Tajnica: Karlinca BATISTIČ
KRAJEVNA ORGANIZACIJA RDEČEGA KRIŽA MESTNE ČETRTI KAJUH
Telefon: 492 29 72
Predsednica: Irena MIKLAV